Tell Us More

Tell Us More

TELL US MORE

 

Projekt „Tell Us More” zrodził się z silnej potrzeby poznania praktycznego podejścia do biznesu. Naszym celem było zwiększenie świadomości z zakresu przedsiębiorczości wśród studentów, ukazanie szans, możliwości i zagrożeń, jakie można napotkać zakładając i prowadząc własną firmę.

Absolwenci uczelni wyższych, a często już nawet studenci, stają przed bardzo trudnym wyborem dotyczącym ścieżki rozwoju zawodowego. Mają do wyboru pracę w korporacji, która zazwyczaj oferuje stabilne miejsce zatrudnienia oraz dobre warunki rozwoju. Drugi wybór – praca na własny rachunek – jest znacznie bardziej ryzykowny, jednak satysfakcja, która płynie z osiągnięcia sukcesu na tej drodze jest ogromna. Wiedza teoretyczna dotycząca działalności gospodarczej, jaką możemy zdobyć na studiach jest często niewystarczająca, aby podjąć realne kroki w kierunku założenia własnej firmy. Chcąc wyjść naprzeciw tej potrzebie PANEUROPA zaprosiła przedsiębiorców działających w różnych branżach, z odmiennym podejściem do prowadzenia biznesu, a także eksperta z dziedziny prawa, aby umożliwić studentom konfrontację z praktycznym doświadczeniem prowadzenia własnej firmy na co dzień.

Projekt odbył się w dniach 19-21 maja 2015 roku i skierowany był przede wszystkim do studentów katowickich uczelni. Pierwszego dnia Michał Kucharski – właściciel firmy Cudotwórnia Events, trener i szkoleniowiec – wprowadził nas w tajniki budowania nowoczesnych modeli biznesowych metodą Business Model Canvas . W tym dniu odbył się również panel dyskusyjny pt. „Przekraczając swoje granice, czyli sztuka prowadzenia biznesu”, w którym udział wzięli wspomniany już Michał Kucharski, Piotr Łysko (HG Legal Kancelaria Prawna), Radosław Knesz (prezes Alergis Sp. z o.o.) oraz Piotr Góralczyk (prezes RISER Sp. z o.o.). Konfrontacja różnych doświadczeń biznesowych zaproszonych prelegentów, uzupełniona o prawniczy punkt widzenia zaowocowała ciekawą dyskusją nad rozwijaniem własnej firmy oraz problemami, jakie możemy napotkać na tym etapie. Omówiliśmy praktyczne podejście do biznesplanów, wady i zalety różnych źródeł finansowania, sposoby budowania świadomości marki na rynku, a także również bariery prawne czyhające na młodych, niedoświadczonych przedsiębiorców. Korem panelu dyskusyjnego była próba odpowiedzi na pytanie jak skutecznie zarządzać swoją firmą, aby odnieść sukces na rynku. Zaproszeni goście podzielili się z nami wiedzą, dotyczącą budowania długoterminowych strategii rozwoju firmy, swoimi najważniejszymi decyzjami i wyzwaniami biznesowymi. Zastanawialiśmy się również nad tym, jakie są luki i niedociągnięcia w polskim prawie i jak skutecznie możemy się przed nimi zabezpieczyć oraz jak rozpoznać i bronić się przed oszustwami gospodarczymi. Na zakończenie , prelegenci udzielili nam rad i wskazówek, jakie uznają za najistotniejsze w prowadzeniu własnego biznesu.

Drugiego dnia odbyło się spotkanie dotyczące e-marketingu. Studenci mieli okazję do dyskusji z Dominikiem Kaznowskim, współtwórcą strategii marketingowej jednego z najpopularniejszych portalów społecznościowych – nasza-klasa.pl.

Ostatniego dnia projektu odbyły się aż dwa spotkania z prawnikiem, Piotrem Łysko. Pierwsze miało na celu odpowiedzieć na pytanie, jaką formę prawną wybrać na początek działalności. Kolejne skupiło się na dogłębnej analizie błędów, które najczęściej są popełniane przez start-upy. Była to cenna lekcja na przyszłość i z pewnością pozwoli ona uniknąć podobnych problemów osobom, które zaczną swoją przygodę z biznesem po zakończeniu studiów.

Koordynator  główny oraz grupy harmonogramu: Asia Krawczyk
Koordynator grupy marketingu: Ania Jarek

 

HARMONOGRAM:
1. „Zaplanuj swoją firmę- budowanie modeli biznesowych”
Michał Kucharski (Cudotrównia Events)
2. „Przekraczając swoje granice, czyli sztuka prowadzenia biznesu” – Panel dyskusyjny
Michał Kucharski (Cudotwórnia Events)
Radosław Knesz (Alergis)
Piotr Góralczyk (RISER)
Piotr Łysko (HG Legal Kancelaria Prawna)
3. „Ubierz firmę w okładkę: e-marketing w pigułce”
Dominik Kaznowski
4. „Forma prawna na start”
Piotr Łysko (HGL Legal Kancelaria Prawna)
5. „Najczęstsze błędy popełniane przez startupy”
Piotr Łysko (HGL Legal Kancelaria Prawna)

19 maja 2015
alert('Witaj, przychodzisz tutaj, a ja właśnie testuję skrypty');